19/12/2020

Postojnska jama


50-ak kilometara od Ljubljane nalazi se pravo čudo prirode, najatraktivnija špilja na svijetu koju godišnje posjeti pola miliona turista, Postojnska jama. Ta kraška ljepotica nastala je erozijom rijeke Pivke koja je svoj put probijala kroz stijene dva miliona godina te napravila cijeli špiljski kompleks. Za sada je istraženo 24.340 m podzemlja te je otkriven cijeli kraški sustav Postojnske jame u koji spadaju i Otoška jama, Magdalena jama, Črna jama i Pivka jama. Temperatura u Postojnskoj jami je nekada bila 8°C međutim danas, radi globalnih klimatskih promjena, se kreće između 8°C i 10° C. Jama je otvorena tijekom cijele godine, kroz nju vozi turistički vlak na trasi dugoj 3,7 km, a uz prekrasne kamene dvorane, stalgmite, stalaktite, zavjese, cjevčice jama ima i svog stanovnika - čovječju ribicu (lat. proteus anguinus) koju možete vidjeti u Vivariju, uz mnoštvo drugih zanimljivih životinjskih vrsta. Prema legendi stanovnici toga kraja vjerovali su da u pećini živi zmaj te kad bi moćna rijeka poplavila i na površinu izbacila neobične "ribe" mislili su da se radi o mladuncima zmaja. Prvi zapisi o mladuncima strašnog zmaja pojavili su se još u 17. stoljeću. Danas nam je ipak znanje o čovječjoj ribici veće, znamo i to da je čovječja ribica sposobna preživjeti 12 godina bez hrane, a 2016. godine su znanstvenici prvi put u živo pratili polaganje jajašaca i izlijeganje 21 "zmajića". 











Simbol Postojnske jame je pet metara visok stalagmit sjajne bijele boje nazvan Briljant uz kojeg stoji stalagnat (špiljski stup). Voda koja klizi niz stalagmit taloži tanak sloj sige izrađen od čistog kalcita, koji Briljantima daje sjaj i bjelinu.


Par kilometara od Postojnske jame nalazi se 800 godina star Predjamski dvorac uklesan u 123 m visokoj litici, iza kojeg se nalazi labirint skrivenih hodnika kojeg je koristio pobunjenički vitez Erazmo Predjamski za vrijeme jednogodišnje opsade dvorca od strane carske vojske. Predjamski grad je upisan u Guinnessovu knjigu rekorda kao najveći špiljski dvorac na svijetu, a uvršten je i u deset najfascinantnijih dvoraca na svijetu.


Koliko je Postojnska jama fascinantna uvjerila sam se pri prvom posjetu prije mnogo godina. Zatim sam prilikom obilaska špilja u Zapadnoj Australiji vidjela u jednom njihovom turističkom centru veliku mapu Postojnske jame, na kojoj je između ostaloga pisalo da je to najljepša špilja na svijetu. Ali ništa me nije tako ostavilo bez daha kao posjet u vrijeme Božiča, kada se, već tradicionalno zadnjih 30 godina, u Postojnskoj jami događa čarobna božična bajka sa živim jaslicama. Postojnska jama sa živim jaslicama jedan je od najatraktivnijih božićnih doživljaja na svijetu. Otvorenim vlakom ulazite u jedan sasvim drugi svijet. U njemu je čak i zrak drugačiji, to je svijet mašte koji su oblikovale figure koje žive u kamenu, zvuci padajućih kapljica, šum podzemnih potoka. Na putu dugom 5 kilometara, pod raznobojnim svjetlima reflektora, vidjet ćete 16 biblijskih prizora koje je uprizorilo više od 150 izvođača, slušat ćete vrhunske slovenske glazbenike, u jedinstvenom i nezaboravnom ambijentu iznimnog podzemnog svijeta.













Upišite si u kalendar termin od 25. - 30.12., posjetite Postojnsku jamu sa živim jaslicama, nećete pogriješiti.