Područje uz rijeku Savinju je prepuno različitih zanimljivosti. Samo par minuta autom od Celja, a južno od mjesta Žalec, nalazi se zanimljivo zaštićeno područje čiji je središnji dio ribnjak Vrbje. Sa svojom površinom od 13 ha najveća je stajaća voda u ovom dijelu doline. Ribnjak ima vrlo raznoliku floru i faunu. Tu živi više od 170 različitih vrsta ptica, šarani, žabe, razne vrste vilinskog konjica (lat. Odonata; slo. Kačji pastir) te dvije vrste neotrovnih zmija.
Ribnjak Vrbje |
Oko ribnjaka Vrbje prolazi zanimljiva, 3 km duga ekološka staza za učenje koja je prohodna u svako godišnje doba. Uz ribnjak postoje i tematske staze - hmeljna staza (budući da je donja Savinjska poznata po "zelenom zlatu" - hmelju), staza uz Savinju, srčana staza (uz stazu su na mnogim mjestima postavljene table sa vježbama za koronarne bolesnike).
Šetajući prirodom možete se diviti i galeriji na otvorenom - drvenim skulpturama koje je stvorio umjetnik Vinko Kovačec. Skulpture su napravljene pretežno od hrastovog i lipovog drva i raspoređene su na zanimljivim točkama tako da se ispred njih rado zaustave i stari i mladi posjetitelji te pobliže istraže priču koju svaka skulptura nosi u sebi. Kako je zaštitni znak područja ptica ćubasti gnjurac (lat. Podiceps cristatus; slo. Čopasti ponirek) tako se na točci sa koje se otvara pogled na cijeli ribnik te na brda i planine u pozadini nalazi skulptura "Ponirkova ljubezen" koja predstavlja gnjurčev ljubavni ples.
Ponirkova ljubezen |
Ribnjak u južnom dijelu pripada području Natura 2000. Natura 2000 je europska mreža ekološki važnih područja prirode, namijenjena očuvanju europskih važnih biljnih i životinjskih vrsta i stanišnih tipova. Kombinira i povezuje dvije vrste područja. Prva su posebna zaštićena područja (SPA) definirana Direktivom o pticama, a druga su posebna zaštićena područja (SAC) definirana Direktivom o staništima. Obje direktive imaju popis rijetkih i/ili ugroženih stanišnih tipova i vrsta na temelju kojih su područja definirana. Cjelovit popis sadrži više od 170 stanišnih tipova i oko 900 vrsta.
Ćubasti gnjurac |
Bioraznolikost i očuvanje prirode su u usporedbi s većinom europskih zemalja u Sloveniji veoma velike. U Sloveniji postoji 109 vrsta ptica s popisa Direktive o pticama, a s popisa Direktive o staništima 140 vrsta biljaka i životinja. Također u Sloveniji postoji i 61 važan europski tip staništa. To je ujedno bila osnova za određivanje 26 područja za zaštitu ugroženih vrsta ptica i 260 predloženih područja za zaštitu ugroženih ili rijetkih biljnih i životinjskih vrsta i staništa. Natura 2000 područja zajedno pokrivaju više od 35% slovenskog teritorija.