17/03/2021

Izvor rijeke Krke

Nakon posjete Žužemberku nastavili smo vožnju Suhom krajinom još cca 14 kilometara do sela Krka. Stigli smo do velike barokne crkve koja je bila prva hodočasnička crkva u Sloveniji. 

Crkva sv. Kozme i Damjana

Produžili smo samo par stotina metara, te stigli do parkinga koji se nalazi uz lijepi mali izvor potoka Poltarice. 

Izvor Poltarice

Potok, koji bismo mogli nazvati i rječicom, prva je pritoka rijeke Krke i protječe na nekoliko mjesta pod stijenama u podnožju strme pošumljene padine. 


Auto smo ostavili na parkiralištu, te dalje nastavili pješke do izvora zelene ljepotice, rijeke Krke, koju još zovu i rijeka ljubavi. Put vodi kroz selo Gradiček gdje se može vidjeti dio kulturne baštine - stari tradicionalni "kozolec" odnosno drvena građevina koja je služila za sušenje žita i trave. U blizini, nad selom Krka, nekada davno se uzdizao dvorac VrhKrka ali on je kroz stoljeća skoro u potpunosti uništen, te su danas od njega ostali tek skromni tragovi. 




Nakon kratke i ugodne šetnje stižemo do izvora Krke. 


Nad izvorom se nalazi ulaz u Kršku špilju koja je, na žalost, bila zatvorena za posjete. Krška špilja je suha izvorna špilja koja vraća podzemne vode samo tijekom duljih kiša odnosno poplava. Mještanima je pružala utočište u turbulentnim vremenima. Kako bi se omogućilo brže otjecanje podzemnih voda i riješio problem poplava u Radenskom polju, 1935. godine proširen je glavni ulaz. 




Iza ulaza je prostrana dvorana duga dobrih 200 metara i široka do 30 metara. Dvoranu upotpunjuje 30 metara dugo sifonsko jezero. Ukupna duljina istraženih tunela je 490 metara. 

Podzemni sustav rijeke Krke, koji se proteže sve do vrtača u Radenskom polju, nastanjen je raznolikom podzemnom faunom, koja je jedna od najbogatijih na svijetu s mnogim rijetkim vodenim vrstama. 

Špilja je otvorena od travnja do kraja listopada te ju je moguće pogledati u pratnji vodiča.




09/03/2021

Žužemberk

Prateći zelenu ljepoticu rijeku Krku stižemo u srce Suhe krajine u Dolenjskoj regiji. Tu se, na obje njene obale, na križanju cesta Ivančna Gorica - Črnomelj i Novo mesto  te Trebnje - Dvor - Kočevje, smjestilo malo slikovito mjesto Žužemberk.

Taj kraj je bio naseljen još u davnoj prošlosti od strane Ilira i Kelta, a Rimljani su tu izgradili u to vrijeme vrlo značajnu Rimsku cestu. 

Postoje tri pretpostavke o tome kako je grad dobio ime. Prva kaže da se na obližnjem brdu koje se zvalo Einsenberg (današnja Zafara) kopala željezna ruda te su ga stoga preimenovali u Seinsenberg, a kasnije u Žužemberk.

Po drugoj grad je dobio ime po njemačkoj riječi "sousen" što znači šumiti, bučati, po šumljenju rijeke Krke preko prirodnih ledenjačkih slapova pod gradom.

I na kraju, moguće je da je ime nastalo od slovenske riječi zožen-breg koja je preoblikovana u Seisenberg te na kraju u Žužemberk.

Bogata povijest grada vidi se na svakom koraku. Prekrasan dvorac Žuženberk koji se uzdiže nad Krkom spominje se još godine 1000., koja je uklesana nad ulazom u četverokutnu romaničku kulu, uz koju je godine 1046. sagrađena kapela svetog Urha. Dvorac je bio tijekom povijesti puno puta dozidan, a najveće proširenje doživio je između 1526. i 1533. godine kada ga je od turskoga poreza dozidao nadbiskup Krištof Raubar. 1538. dvorac su kupili Jurij i Wolf Engelbelt Turjaški. Uz dvorac je tako povezano mnogo legendi i znanih imena. Tu se rodio zapovjednik i pobjednik Andrej pl. Auersperg i diplomat i ministar princ Janez Vajkard Auersperg, te je bio moćna tvrđava na obrambenoj liniji od širenja Osmanskog Carstva.

Pod dvorcem su nekada davno plivali poznati krški rakovi, specijalitet na Carskom dvoru u Beču, ali ih je na žalost u 19. stoljeću istrijebila kuga. 

Danas nas dvorac vabi na slikarske ili fotografske avanture. 




U toj prostoriji su se nekad stvarale prelijepe haljine 

Općina Žužemberk jedina je u Sloveniji koja na svom grbu ima risa. Zbog toga ris u Suhoj krajini ima poseban značaj, ne samo kao prirodna već i kao kulturna baština.

Na žalost ta prekrasna životinja je u Sloveniji i Hrvatskoj pred izumiranjem te se od 2017. godine provodi projekt "Spašavanje risa u DInaridima i jugoistočnim Alpama pred izumiranjem". U sklopu tog projekta postavljena je edukacijska izložba u dvorcu sa ciljem da informira i osvijesti javnost o tom problemu.


Osim samog dvorca u okolici ima još znamenitosti koje je vrijedno pogledati. U mjestu se nalazi fontana od lijevanog željeza sa četiri odlijevne cijevi u obliku zmijskih glava. U blizini je i crkva svetog Nikolaja iz 13. stoljeća sa freskama majstora Janeza Ljubljanskega. Zatim su tu i Lehnjakovi slapovi, pravo malo umjetničko djelo prirode.

Nad mjestom se uzdiže barokna crkva sv. Mohorja i Fortunata, s 35-registarskim baroknim orguljama, dva oltara… 




Na susjednom brdu Cvibelj nalazi se najveća partizanska grobnica u Sloveniji. 

Na uspravnim pločama ugravirana su imena 1150 poginulih partizana, aktivista OF-a, interniraca, kao i pripadnika međunarodnih postrojbi koje su bile dio Slovenske narodnooslobodilačke vojske. Moćno spomen obilježje, postavljeno u spomen na žrtve slobode, dominira cijelom gornjom dolinom Krke.