Nakon posjete Žužemberku nastavili smo vožnju Suhom krajinom još cca 14 kilometara do sela Krka. Stigli smo do velike barokne crkve koja je bila prva hodočasnička crkva u Sloveniji.
Crkva sv. Kozme i Damjana |
Produžili smo samo par stotina metara, te stigli do parkinga koji se nalazi uz lijepi mali izvor potoka Poltarice.
Izvor Poltarice |
Potok, koji bismo mogli nazvati i rječicom, prva je pritoka rijeke Krke i protječe na nekoliko mjesta pod stijenama u podnožju strme pošumljene padine.
Auto smo ostavili na parkiralištu, te dalje nastavili pješke do izvora zelene ljepotice, rijeke Krke, koju još zovu i rijeka ljubavi. Put vodi kroz selo Gradiček gdje se može vidjeti dio kulturne baštine - stari tradicionalni "kozolec" odnosno drvena građevina koja je služila za sušenje žita i trave. U blizini, nad selom Krka, nekada davno se uzdizao dvorac VrhKrka ali on je kroz stoljeća skoro u potpunosti uništen, te su danas od njega ostali tek skromni tragovi.
Nakon kratke i ugodne šetnje stižemo do izvora Krke.
Nad izvorom se nalazi ulaz u Kršku špilju koja je, na žalost, bila zatvorena za posjete. Krška špilja je suha izvorna špilja koja vraća podzemne vode samo tijekom duljih kiša odnosno poplava. Mještanima je pružala utočište u turbulentnim vremenima. Kako bi se omogućilo brže otjecanje podzemnih voda i riješio problem poplava u Radenskom polju, 1935. godine proširen je glavni ulaz.
Iza ulaza je prostrana dvorana duga dobrih 200 metara i široka do 30 metara. Dvoranu upotpunjuje 30 metara dugo sifonsko jezero. Ukupna duljina istraženih tunela je 490 metara.
Podzemni sustav rijeke Krke, koji se proteže sve do vrtača u Radenskom polju, nastanjen je raznolikom podzemnom faunom, koja je jedna od najbogatijih na svijetu s mnogim rijetkim vodenim vrstama.
Špilja je otvorena od travnja do kraja listopada te ju je moguće pogledati u pratnji vodiča.